Regionálne poradenské a informačné centrum Prešov
 
tlačiť

Dohody medzi EÚ a ďalšími krajinami o posudzovaní zhody MRA a ACAA

Rôzne technické predpisy, certifikáty a označenia požadované tretími krajinami sa môžu stať vážnou prekážkou dovozu produktov EÚ do týchto krajín. Za účelom podpory medzinárodného obchodu uzatvára Európska komisia špeciálne dohody s niektorými tretími krajinami zamerané na umožnenie vzájomného uznávania testov a certifikátov.

Dohody o vzájomnom uznávaní

(Mutual Recognition Agreements - MRA)

Dohody o vzájomnom uznávaní a Protokoly k Európskej dohode o posudzovaní súladu produktov s požiadavkami Európskej únie a o prijateľnosti priemyselných produktov sú bilaterálnymi zmluvami medzi Európskou úniou a treťou krajinou. Ich cieľom je vytvoriť ľahšie podmienky prístupu na trh EÚ alebo tretej krajiny pre obidve strany kontraktu odstraňovaním technických prekážok obchodu.

 ... EÚ produkty do tretích krajín ...   ... Produkty tretích krajín do EÚ ...
 EÚ uzatvára Dohody o vzájomnom uznávaní s tretími krajinami, ktoré majú porovnateľný stupeň technického rozvoja a podobný prístup k testovaniu produktov a certifikácii. Na základe týchto dohôd môžu byť produkty s pôvodom v EÚ, ktoré sú určené na export do tretej krajiny, testované a certifikované certifikačnými orgánmi EÚ podľa zákonných požiadaviek tejto tretej krajiny. Produkty potom môžu byť umiestnené na trhu tretej krajiny bez toho, aby museli prechádzať dodatočným testovaním a certifikáciou.  Podobne aj produkty s pôvodom v tretej krajine, ktoré sú určené na export do EÚ, môžu byť testované a certifikované certifikačnými orgánmi tejto krajiny podľa zákonných požiadaviek EÚ (napríklad smerníc Nového/Globálneho prístupu, ktoré vyžadujú označenie CE). Produkty potom môžu byť umiestnené na trhu EÚ bez toho, aby museli prechádzať dodatočným testovaním a certifikáciou.

Dohody o vzájomnom uznávaní sa vzťahujú len k určitým skupinám produktov a sú doplnené príslušnými zoznamami schválených certifikačných orgánov v EÚ a v danej tretej krajine.

Dohody o vzájomnom uznávaní boli doteraz uzatvorené s Austráliou, Novým Zélandom, USA, Kanadou, Izraelom, Japonskom a Švajčiarskom a nájdete ich na nasledovných internetových stránkach, ako aj iné užitočné informácie, ako napríklad sprievodcu k uplatňovaniu dohôd.

 

 Austrália/Nový Zéland   http://ec.europa.eu/enterprise/international/aus_en.htm
- telekomunikačné terminály, elektrické zariadenia, elektromagnetická kompatibilita, zdravotnické prostriedky, liečivé prípravky, tlakové nádoby, strojné zariadenia, motorové vozidlá a súčasti
 Nový Zéland  http://ec.europa.eu/enterprise/international/nz_en.htm
- telekomunikačné terminály, elektrické zariadenia, elektromagnetická kompatibilita, zdravotnické prostriedky, liečivé prípravky, tlakové nádoby, strojné zariadenia, motorové vozidlá a súčasti
 Kanada  http://ec.europa.eu/enterprise/international/can_en.htm
- telekomunikačné koncové zariadenia, elektrická bezpečnost, elektromagnetická kompatibilita, zdravotnické prostriedky, liečivé prípravky, rekreačné plavidlá
 Japonsko  http://ec.europa.eu/enterprise/international/jap_en.htm
- rádiové a telekomunikačné koncové zariadenia, elektrotechnické výrobky, chemikálie, liečivé prípravky
 Švajčiarsko  http://ec.europa.eu/enterprise/international/switz_en.htm
- strojné zariadenia, osobné ochranné prostriedky, hračky, zdravotnické prostriedky, spotřebiče plynných palív, tlakové zariadenia, rádiové a telekomunikačné koncové zariadenia, výrobky určené do prostredia s nebezpečenstvím výbuchu, elektrická bezpečnost, elektromagnetická kompatibilita, motorové vozidlá, poľnohospodárske a lesnické traktory, liečivá
 Spojené štáty  http://ec.europa.eu/enterprise/international/usa_en.htm
- telekomunikačné zariadenia, elektrická bezpečnosť, elektromagnetická kompatibilita, zdravotnické prostriedky, liečivé prípravky, rekreačné plavidlá
 Izrael  http://ec.europa.eu/enterprise/international/isrl_en.htm
- priemyselné chemikálie, ktoré sa používajú pre liečivé prípravky, kozmetiku, potraviny, aditíva do potravín a pesticídy. K tejto dohode neexistuje sprievodca.

Dohody o posudzovaní zhody a uznávaní priemyselných výrobkov

(Agreements on Conformity Assessment and Acceptance of Industrial Products – ACAA)

ACAA dohody podporujú konvergenciu v oblasti predpisov tak, že zaviažu partnerskú krajinu v procese rozširovania alebo európskej susedskej politiky prevziať niektoré aspekty právnych predpisov Spoločenstva (acquis communautaire) v oblasti obchodu s tovarom. Partnerská krajina získa ako protislužbu pre tieto výrobky svoju úplnú integráciu na európskom jednotnom trhu.
Rokovania o konvergencii v oblasti právnych predpisov sa začali s Chorvátskom a Tureckom, kde sú zamerané na úplnú implementáciu právnych predpisov Spoločenstva v týchto dvoch krajinách. Rokovania prebiehajú aj s ďalšími európskymi krajinami a krajinami Stredomoria (EUROMED).

S krajinami strednej a východnej Európy, ktoré sa uchádzali o členstvo v EÚ v roku 2004 boli uzatvárané Dohody o vzájomnom uznávaní zostavené podľa špecifického modelu a nazvané Protokoly k Európskej dohode o posudzovaní zhody (ECAP alebo PECA). Členstvo v Európskej únii viedlo k zániku PECA protokolov v 10tich vstupujúcich krajinách a neskôr aj v Rumunsku a Bulharsku.

Pre úspešné uzavretie dohody ACAA musia byť splnené tieto štyri podmienky:

  • zosúladenie infraštruktúry v oblasti štandardizácie, akreditácie, posudzovania zhody a metrológie v partnerskej krajine s podmienkami EÚ,
  • prevzatie relevantných aspektov právnych predpisov Spoločenstva,
  • regulačná spolupráca a technická asistencia,
  • formálna dohoda medzi EÚ a partnerskou krajinou ustanovujúca vzájomný vzťah.

Ekonomické výhody

Z pohľadu EÚ, ACAA (PECA) prinášajú mnoho výhod. Rozširujú jednotný trh do upravených sektorov tak, že produkty Európskej únie nepodliehajú naviac povinnosti certifikácie, ktorá je vždy spojená s dodatočnými nákladmi.

Zavedenie pravidiel jednotného trhu v jednotlivých sektoroch priemyslu premysleným a regulovaným spôsobom uľahčí obchod medzi súčasnými krajinami a kandidátskymi, susedskými krajinami EÚ. Zabráni tým aj efektu veľkého tresku (big bangu), ktorý by nastal aplikáciou novej legislatívy po vstúpení kandidátskych krajín do Únie.

Spotrebitelia zároveň budú ťažiť zo širšieho výberu produktov, ktoré spĺňajú požiadavky na zdravie a bezpečnosť.

Podniky pocítia aj ekonomické výhody. Majú prístup na jednotný trh v sektoroch, na ktoré sa ACAA vzťahujú, a môžu využiť služby národných organizácií na posúdenie súladu výrobkov s predpismi Európskej únie. Nižšie náklady na certifikáciu umožnia produktom daných krajín lepšie konkurovať produktom zo súčasných krajín Európskej únie. Okrem toho sú národné organizácie potvrdzujúce, že produkt je v súlade s pravidlami EÚ, schopné poskytovať svoje služby klientom v celoeurópskom meradle.

Podrobné a aktuálne informácie o dohodách o vzájomnom uznávaní sú k dispozícii na internetových stránkach:

 

Autor: sekcia podpory podnikania v EÚ

Aktualizované: 25.9.2009

 
 
Kontaktujte nás v prípade otázok alebo
problémov s prehliadaním našich stránok